Dlaczego mam te okresowe kołatania serca?

W ostatnim czasie odczuwam kołatanie serca (mocno bije serce, uczucie kłucia w klatce lub uciski). Jest to w różnych porach dnia, z różną siłą i różnym czasem trwania (czasem trwa kilka minut czasem nawet ponad godzinę). Mam też wysokie ciśnienie ostatnio. Przewlekle choruje na niedoczynność tarczycy. Z tego powodu postanowiłem pójść do kardiologa, który podejrzewa, że to może być arytmia serca (co jest dziwne patrząc na mój wiek) oraz z tego powodu zlecił mi zrobienie badania holtera ekg oraz zalecił mi, żebym podczas badania prowokował kołatanie serca (czyli próbować się zmęczyć mocno fizycznie, denerwować się dużo oraz pić dużo kawy). Moje pytanie brzmi czy faktycznie muszę prowokować serce do kołatania podczas badania holtera ekg czy może lepiej normalnie się zachowywać jak na co dzień. Podejrzewam, że lekarz zalecił mi takie zachowanie, bo może chce sprawdzić jak zachowuje się serce w trudnych sytuacjach, ale z drugiej strony zwykle takie badanie wykonuje się w normalnych warunkach, więc pytam się jaka jest wasza opinia na ten temat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zgodnie z zaleceniami lekarza, podczas badania holtera ekg można próbować prowokować kołatanie serca przez zwiększenie aktywności fizycznej, stres lub spożycie kofeiny. Może to pomóc wykryć np. arytmię serca, która występuje podczas takich działań, a która nie jest łatwa do wykrycia podczas normalnych warunków. Jednakże, nie należy robić czegoś, co znacznie wykracza poza codzienne nawyki i styl życia, ponieważ może to fałszywie wpłynąć na wyniki badań. Wszystko co Pan robi, powinno być zgodne z codziennym życiem i zachowaniem.

Warto poinformować lekarza o swoim podejrzeniu, że przyczyną kołatania serca może być niedoczynność tarczycy, ponieważ choroba ta może wpłynąć na pracę serca i powodować zaburzenia rytmu serca. Lekarz powinien również wziąć pod uwagę wyniki badań tarczycy podczas interpretacji wyników holtera ekg.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących badania holtera ekg, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, który opisuje podobny problem:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.