Dlaczego mam ten ból sutka mając 23 lata?

Dzień dobry, mam problem z bolącym sutkiem, oba sutki są na końcach białe, ten bolący trochę bardziej biały na końcu i często stoi i jest twardy, do okola jakby trochę pomarszczony czasem, prolaktyna kilka dni temu robiona i wynik - 25 Biore od 2 lat dostinex 1/4 tabletki raz w tygodniu chodź przez miesiąc/ półtorej brałam rzadziej ponieważ endokrynolog powiedziała żebym odstawiła. Teraz od 3 tyg znów biore regularnie. Półtora roku temu prolaktyna 59 a po teście z metoklopramidem około 270 już nie pamietam dokładnie. Mam tez niedoczynnosc tarczycy aktualny wynik 2,319 W usg ostatnio wyszło ze wlansie w tej piersi powiększone przewody mlekowe, w drugiej ok. Nic nie wypływa. Byłam na wizycie u pani onkolog-chirurg to mówi ze za bardzo nie ma się czego doczepić, żadnych guzków nie czuć ani nic. Mówiła ze jedynie te jasne sutki ale mówi ze w obu jest bardzo podobnie i w moim wieku 22 lata to nie ma co myśleć o raku. Dodam ze w 1 usg jakie miałam ok 2 lata temu kiedy zaczął się problem stojącego sutka właśnie w tej piersi miałam jakiś płyn. Ginekolog powiedział ze mam te piers jak kobieta karmiąca. I właśnie wtedy zlecił badania prolaktyny tsh itd .. jak to wszystko realnie wytłumaczyć, czy to coś złego, czy to w miare normalne, stresuje się za każdym razem kiedy problem wraca co kilka miesięcy .. proszę o jakieś rady

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. W pierwszej kolejności należałoby odnaleźć dokładną przyczynę opisanych dolegliwości.

W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy ponowną stacjonarną konsultację u lekarza endokrynologa i ginekologa. Każde wykonane badanie powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą, który będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Wynik badania poziomu prolaktyny mógł okazać się nieznacznie za wysoki. Jednak wszystko zależy od tego, w którym dniu cyklu było wykonywane badanie. W fazie folikularnej, poziom tego hormonu powinien wynosić poniżej 23, natomiast w luteinowej – poniżej 40µg/l.

Warto byłoby rozszerzyć diagnostykę o badanie rezonansu magnetycznego głowy, aby skontrolować stan przysadki mózgowej w kierunku obecności gruczolaka. Dodatkowo można również wykonać rezonans piersi, aby uzyskać precyzyjny obraz obu gruczołów.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.