Dlaczego mam ten silny lęk przed wymiotami?

Witam panicznie boję się wymiotować lecz nie boję się że się zatruje jedzeniem lecz zarażę wirusem z powietrza i dostanę tak zwanej jelitówki od dwóch lat nieustannie o tym myśle dzień w dzień nie pozwala mi to normalnie funkcjonować a gdy ktoś przy mnie czuję się źle i wymiotuje i mówi mi że się czymś zaraził ja automatycznie stwierdzam że już też jestem zarażony i wtedy nie panuje nad sobą po prostu zabieram się z miejsca w którym obecnie przebywam byle tylko być jak najszybciej w domu i czekać na najgorsze przez to właśnie już opuściłem stanowisko pracy dwa razy.

Witam Pana,

Opisane przez Pana objawy wskazują na emetofobię, która bardzo utrudnia

normalne funkcjonowanie a czasami nawet hamuje aktywność społeczną.

Przyczyną emetofobii jest najczęściej jakaś nieprzyjemna, być może

traumatyczna sytuacja z dzieciństwa budząca wstręt, odrazę, a nawet lęk.

Często zdarza się też, że słysząc o jakiej chorobie, fobii czy dolegliwości

szukamy informacji w internecie, a następnie zaczynamy zauważać jej symptomy

u siebie i przypisywać sobie wiele chorób zaburzeń, które nie mają

potwierdzenia w rzeczywistych badaniach medycznych.

Emetofobia szczególnie dezorganizuje życie, przynosi poczucie niepewności i zagubienia,

ogranicza niezależność, aktywność społeczną i utrudnia normalne funkcjonowanie

w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.

Człowiek dotknięty emetofobią często unika różnych miejsc i sytuacji, które w jakikolwiek

sposób mogą wywołać nudności i stale doświadcza obezwładniającego lęku

przed wymiotowaniem i wszystkim co jest z tym związane.

Aby Panu pomóc trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,

dotrzeć do źródła Pana lęku przed wymiotowaniem i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Emetofobia jest w pełni uleczalna na drodze odpowiednio dobranej psychoterapii.

Zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami emetofobii

oraz jej konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/