Dlaczego mam to rozpieranie w jamie brzusznej?

Od jakiegoś czasu czuje jakby mój brzuch był wypełniony balonem. Jest powiększony jakby spuchnięty i twardy .Powyżej pępka jest dużo większy niż pod. Czuję uczucie rozpierania jakby miał pęknąć co może być tego przyczyną i jak się tego pozbyć ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powiększenie obwodu brzucha oraz uczucie rozpierania w jamie brzusznej bardzo często związane jest z pojawieniem się zbyt dużej ilości gazów oraz wzdęć.

Przyczyn takiego stanu jest wiele – od nieodpowiedniej diety po jednostki chorobowe, takie jak: celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego. Wzdęcia pojawiają się także w przypadku nietolerancji pokarmowej bądź z powodu dolegliwości związanych z układem rozrodczym.

Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha.

Przede wszystkim warto zadbać o zdrową dietę – bogatą w błonnik i składniki odżywcze. Jeśli to nie pomoże proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Panią na odpowiednie badania. Warto bowiem wykonać USG jamy brzusznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.