Dlaczego mam to zaleganie w obrębie gardła?

Dzień Dobry, Ostatnio miałem niewielki problem z oddychaniem, który jednak przeminął zostawiając po sobie jedynie uczucie zalegania czegoś w gardle. Przyłapałem się jednak na tym, iż ostatnio spontanicznie wciągam brzuch w czasie wdechu,a wypinam w czasie wydechu. Nie jest to chyba normalna kolej rzeczy, ale czy w przypadku gdy pojawia się to tylko co jakiś czas mam powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dolegliwość, którą Pan opisuje jest faktycznie nietypowa, ale może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Aby odnaleźć przyczynę wspomnianych objawów należałoby skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, czyli diagnostyce oraz leczeniu. Trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, zwłaszcza bez przeprowadzenia wywiadu oraz odpowiednich badań.

Właściwa technika oddychania polega na wdychaniu powietrza nosem, a wydychaniu ustami. W czasie wdechu powinno się używać mięśni brzucha i przepony, spychając przy tym powietrze niżej do płuc. Następnie należałoby zatrzymać powietrze na 5 sekund i powolnie wydychać go z ust, rozluźniając przy tym brzuch. Warto by zaznaczyć, że wykonywanie prawidłowych wdechów i wydechów przywraca spokój i zmniejsza napięcie stresowe. Istnieje przypuszczenie, że dotychczasowe Pana dolegliwości mogłyby mieć podłoże psychosomatyczne. Jednakże, żeby potwierdzić taką ewentualność lub wykluczyć należałoby wykonać pewne badania.

Uczucie zalegania w gardle może mieć wiele przyczyn, jednak często to zjawisko występuje na tle nerwowym przy większym oddziaływaniu czynników stresowych oraz różnego rodzaju nerwicach. W przypadku chorób somatycznych można by wziąć pod uwagę chorobę refluksową lub spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wynikającej z infekcji dróg oddechowych.

Na pewno nie zaszkodziłoby wykonać podstawowe badania krwi, takie jak: pełna morfologia, CRP, określenie poziomu glukozy, prób wątrobowych oraz kreatyniny w surowicy krwi, a także badanie obrazowe rtg klatki piersiowej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/masz-zadyszke-to-moze-byc-objaw-powaznej-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/kapnometria

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.