Dlaczego mimo przyjmowania leku nie mam okresu?

Witam.Pierwszy raz w zyciu nie dostalam okresu (najprawdopodobniej przez stres dosc silny dwutygodniowy) wiec poszlam do ginekologa .Zrobil mi na miejscu badanie usg dopochwowo i stwierdzil ze nic niepokojacego nie widzi oraz ten zanik miesiaczki to czynnosciowy epizod najprawdopodobniej.Przepisal mi progesteron ktory mialam brac 5 dni i po 5 dniach mial wystapic okres,jednak on nie wystapil.O czym to moze swiadczyc?
KOBIETA, 41 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

progesteron, który Pani otrzymała, to hormon odpowiedzialny m.in. za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej oraz za utrzymanie ciąży w przypadku zajścia. Przyjmowanie progesteronu może być czasami stosowane w celu wywołania krwawienia. Fakt, że okres nie wystąpił po zażyciu progesteronu, może oznaczać potrzebę dalszej oceny i konsultacji z lekarzem.

Należy także pamiętać, że w wieku około 40 lat kobiety zaczynają doświadczać okresu okołomenopauzalnego, który charakteryzuje się nieregularnymi okresami i stopniowym zmniejszaniem aktywności jajników.

W tej sytuacji zalecamy dalszą współpracę z ginekologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-luteinie

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron#niski-progesteron

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.