Czy możliwa jest owulacja przy braku okresu?

Dzień dobry jestem 7 miesiącu po porodzie,w tym czasie nie miałam miesiaczki. Miesiąc temu przestałam karmić piersią, jednak miesiączka nie wystąpiła . Udałam się do lekarza które zobaczył grube endometrium i powiedział że okres powinien się pojawić,jednak w jak oki był pęcherzyk ok 3 cm i lekarz stwierdził że może on blokować miesiączkę. Dostałam luteinę. Czy owulacja może wystąpić przy braku miesiączki czy nie ma takiej możliwości?
KOBIETA, 27 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w normalnym cyklu menstruacyjnym owulacja występuje w środku cyklu, co jest wywołane zmianami hormonalnymi. Jednak w okresie po porodzie, kiedy kobieta karmi piersią, może wystąpić brak miesiączki z powodu hormonów produkowanych podczas karmienia piersią.

Kiedy kobieta przestaje karmić piersią, ciało zaczyna stopniowo powracać do normalnych cykli hormonalnych, co może wiązać się z owulacją i powrotem miesiączki. Jednak czas, jaki to zajmie, może być różny dla różnych kobiet. Dla niektórych menstruacja powraca stosunkowo szybko po zaprzestaniu karmienia piersią, ale dla innych może to potrwać dłużej (zazwyczaj czas ten wynosi 20 tygodni od dnia porodu).

W Pani przypadku lekarz stwierdził obecność pęcherzyka jajnikowego o rozmiarze około 3 cm, który może być związany z owulacją lub przygotowywaniem do owulacji. Luteina to hormon progesteronu, który może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego i wywołaniu owulacji.

Zalecamy, aby wykonywała Pani testy owulacyjne, które pomogą w określeniu, czy cykl menstruacyjny wrócił do normy.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwa-jest-owulacja-przy-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.