Dlaczego moje dziecko ma problemy ze snem?

Dzień dobry, mój 2 letni syn budzi się w nocy i nie śpi czasem 2-3 godziny. Zasypia w swoim łóżeczku koło naszego łóżka. Budzi się w nocy i przechodzi do nas. Później wierci się 2 godziny zanim zaśnie, siada, kopie, bawi się smoczkiem, czasem śpiewa, mówi. Rzadko zdarza się że przechodzi do nas i od razu zasypia. Sytuacja taka trwa już dobre ponad pół roku. Przez dzień ma jedną drzemkę w południe i śpi 2 h, ale przeważnie go budzę bo tak spałby dłużej bo zarywa te noce. Co może być nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane z zaburzeniami snu u dziecka. Taka powtarzająca się sytuacja może znacznie obniżać komfort życia i budzić niepokój, zwłaszcza wśród rodziców.

Przyczyn problemów ze snem może być wiele. Początkowo należałoby wyeliminować przyczyny somatyczne związane ze zdrowiem. Ważne jest, czy dziecko przechodzi lub ostatnio przechodziło pewną infekcję. Obniżenie odporności, czy odczuwanie jakiegoś bólu może powodować problemy ze snem. Dotyczy to również ząbkowania. W momencie wychodzenia kolejnych zębów mlecznych, mogą występować silne dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Następną przyczyną zaburzeń snu mogłoby być również zakażenie pasożytami. Bardzo często taka przypadłość może powodować problemy ze snem, zmęczenie, rozbudzenie, i ogólne osłabienie organizmu.

Dodatkowo można by przypuszczać, że u Pani dziecka występują skoki rozwojowe, które są charakterystyczne w tym czasie. Może mieć to znaczny wpływ na samopoczucie i sen dziecka.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie znaleźć przyczynę takiego zachowania u Pani dziecka. Możliwe, że jest to etap przejściowy, który niedługo powinien ustąpić. Jednakże zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który zdecyduje o pewnej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/problemy-ze-snem

https://parenting.pl/twoje-dziecko-ma-problemy-ze-snem-radzimy-jak-je-rozwiazac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.