Dlaczego nie czuję ruchów płodu?

Witam,jestem w 17 tc czułam już wcześniej ruchy od 15 tc.Od ponad tydzien temu miałam przez 2 noce bóle podbrzusza czując ucisk stwardnienie brałam nospę od 4 -5dni nie czuje żadnych ruchów teraz jest sytuacja jaka jest czy mam się zgłosić na oddział??

Redakcja abcZdrowie

Witam, pierwsze ruchy płodu są zazwyczaj wyczuwalne dopiero między 18. a 21. tygodniem w ciąży, przy czym u wieloródki mogą się pojawić już koło 16. tygodnia ciąży. Nie są one jednak jeszcze regularne i czasami wyczucie ich wymaga skupienia. Na tak wczesnym etapie ciąży bywają trudne do zidentyfikowania z uwagi nie tylko na rozmiar płodu, ale też ilość wód płodowych oraz dużą przestrzeń, jaką dziecko ma do dyspozycji. Dopiero po 28. tygodniu ciąży każda kobieta powinna liczyć ruchy dziecka w cyklu dobowym. Przyjmuje się, że ma być ich około 10, a każde odchylenie od normy (zależnej tak naprawdę od dziecka – niektóre są bardzo ruchliwe, inne raczej poruszają się ospale i z rzadka) powinno obudzić czujność przyszłej mamy. Zakłada się, że jeśli ruchy dziecka nie są wyczuwalne przez 12 godzin, należy skontaktować się z ginekologiem w celu wykonania kontrolnego USG lub KTG. Więcej o ruchach dziecka w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy. Podsumowując – ruchy dziecka na tym etapie ciąży nie muszą być mocno wyczuwalne, nie muszą też odznaczać się regularnością, jeśli jednak budzi to Pani niepokój, proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zwłaszcza jest to wskazane, jeśli doskwierają Pani niepokojące bóle podbrzusza, które nie ustępują od dłuższego czasu. Wystarczy kontakt telefoniczny – ginekolog, po zapoznaniu się z sytuacją, podejmie decyzję o dalszym działaniu. Odsyłam również do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie, być może okaże się pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slabe-ruchy-dziecka-w-21-tygodniu-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.