Dlaczego nie mam objawów przed okresem?

Mam 19 lat, wcześniej okres można było łatwo wyliczyć i z dość dokładną regularnością się zdarzał. Zazwyczaj przodował temu dzień zwiększonego apetytu, nabrzmiałe piersi, i inne oznaki. Teraz takich nie zauważam. W zeszłym miesiącu się martwiłam, bo spóźnił mi się okres kilka dni (miałam co 27-28 dni). Teraz znowu mi się spóźnia, ale zaczęłam intensywniej ćwiczyć na siłowni. Czy to może być powodem moich zmartwień dotyczących okresu? Jak mogłabym to naprawić, jeśli rzeczywiście to intensywne ćwiczenia mają na to wpływ?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej zwiększenie intensywności ćwiczeń na siłowni może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania. W takich sytuacjach okres może się spóźniać bądź pojawiać się wcześniej. Na cykl miesiączkowy wpływa również odchudzanie, dalekie podróże oraz stres.

Jeśli przyczyną zaburzeń miesiączkowania są intensywne treningi, to warto stopniowo zwiększać ich siłę i nie robić tego gwałtownie. Co jakiś czas może Pani wydłużać bądź zwiększać liczbę ćwiczeń, tak, aby organizm stopniowo przyzwyczajał się do treningów. Ponadto proszę również zadbać o regenerację organizmu, czyli dać sobie czas na odpoczynek pomiędzy treningami.

Poniżej znajdzie Pani odpowiedzi ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/cwiczenia-na-silowni-i-dieta-a-zanik-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-okres-moze-mi-sie-spozniac-z-powodu-silowni, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedwczesna-miesiaczka-a-wysilek-fizyczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.