Czy aktywność fizyczna wydłuża miesiączkę?

Witam, mam 22 lata, ponad tydzien temu w terminie kiedy powinna pojawić się miesiączka, pojawiło się lekkie plamienie, a po 4 dniach wystąpiła skąpa miesiączka, która trwa juz 8 dni (zawsze trwała 5 dni), czy moze to byc spowodowane zwiększoną aktywnością fizyczną? Od 3 tyg zaczęłam biegać co było dosyć męczące dla mojego organizmu.

Redakcja abcZdrowie

Witam, gwałtowne zmiany w trybie życia mogą wywołać różnorakie zaburzenia na tle hormonalnym oraz prowadzić do przesunięć w cyklu, a także jego skrócenia, wydłużenia, czasem nawet zaniku menstruacji. Jeśli, jak Pani sama wspomina, bieganie jest intensywne, to mogło to wpłynąć na wydłużenie miesiączki. Choć nie wspomniała o tym Pani, proszę pamiętać o odpowiedniej kaloryce przy wysiłku fizycznym – zwiększa się zapotrzebowanie organizmu z powodu wysiłku fizycznego. Jeśli podaż będzie niewystarczająca, może prowadzić do trwających dłużej zaburzeń miesiączkowania (będących wynikiem np. tzw. triady sportsmenek), łącznie z zahamowaniem menstruacji. Pod tym adresem odnajdzie Pani kilka informacji odnośnie roli tłuszczu i jego wpływu choćby na hormony płciowe: https://zywienie.abczdrowie.pl/8-znakow-po-ktorych-poznasz-ze-nie-jesz-wystarczajaco-tlusto. Incydentalne zaburzenie miesiączkowania nie musi być powodem do niepokoju – warto dać czas organizmowi na przestawienie się na nowy tryb – ale jeśli sytuacja ta powtórzy się w kolejnym miesiącu, warto odwiedzić ginekologa w celu wykluczenia chorób układu płciowego lub zaburzeń hormonalnych. Kolejnym krokiem może być wizyta u dietetyka, który po zbadaniu składu ciała, będzie w stanie zaproponować racjonalną dietę dopasowaną do Pani aktywności fizycznej. Tutaj sugestie naszych ekspertów – dietetyków, przestrzegających przed dietą niskokaloryczną: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-cwiczen-fizycznych-i-diety-na-wczesniejszy-termin-miesiaczki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.