Wydłużanie się cyklu miesiączkowego

Witam! Mam 20 lat, miesiączkuję od 14 roku życia. Przez cały ten okres miesiączki pojawiały się co 28-30 dni. Od paru miesięcy cykl się wydłuża. Dzisiaj jest 39 dzień cyklu i brak jakichkolwiek objawów zbliżającej się menstruacji. W zeszłym miesiącu ginekolog skierował mnie na badania hormonów oraz tarczycy. Wszystkie wyniki w normie, USG w normie. Żadnych torbieli na jajnikach. Tabletki antykoncepcyjne brałam przez 3 miesiące ponad roku temu i po ich odstawieniu przez pół roku było wszystko w porządku. Od zeszłej miesiączki w ciążę na pewno nie zaszłam. Proszę o poradę.

Witam serdecznie!

Bardzo wiele czynników może wpłynąć na wydłużenie cyklu miesięcznego kobiety i opóźnianie się miesiączek. Do najpopularniejszych należą rzeczywiście nad- i niedoczynność tarczycy oraz zaburzenia poziomów hormonów płciowych. Szkoda, że nie wspomniała Pani jakie konkretnie badania były wykonywane. W takich przypadkach wskazane jest oznaczenie przede wszystkim poziomu FSH, LH, estrogenów, prolaktyny i progesteronu. Warto również ocenić funkcję nadnerczy, które mają bardzo ważny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu (oznaczenie poziomu kortyzolu, DHEA, testosteronu). Jeśli wyniki wszystkich z tych badań będą prawidłowe możemy wykluczyć hormonalną przyczynę zaburzeń miesiączkowania. Warto również dokładnie przyjrzeć się, czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie zmienił się Pani tryb życia. Na opóźnianie się terminu miesiączki mogą wpłynąć takie czynniki jak nasilony stres, infekcje, zmęczenie, nieodpowiednia ilość snu, intensywne ćwiczenia fizyczne i przede wszystkim utrata wagi. Przyczyną może być również anemia. Warto więc udać się również na wizytę do lekarza rodzinnego i wykonać morfologię krwi obwodowej. Proszę uważnie obserwować swój organizm i pozostać pod kontrolą ginekologa. Przyczyna zaburzeń cyklu miesięcznego powinna się jak najszybciej wyjaśnić. Pozdrawiam