Dlaczego tracę na wadze i odczuwam świąd skóry?

Witam mam 29 lat mam cukrzycę od ponad roku przyjmuje insulinę, wszystko jest w normie i w ogólnym porządku tylko od około miesiąca utrzymuje minsie trend spadkowy wagi pomimo tego że jem tak samo jak wcześniej, przez około miesiąc schudłem 8 kg z 98 do 90 co mnie martwi, i od około 2 tygodni utrzymuje mi się świąd skóry straszny z tego co wyczytałem jest to przyczyna cukrzycy ale lekarzem nie jestem, mógłbym prosić o jakąś poradę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy o stan swojego zdrowia. Prawidłowo, że przyjmowana jest regularnie insulina, która ma znaczący wpływ dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w cukrzycy.

Nie wspomniał Pan jednak, jakie przyjmuje jeszcze leki, a także, czy jest pod regularną opieką specjalisty.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem diabetologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Istnieje przypuszczenie, że niezbędna może okazać się pewna modyfikacja leczenia lub dawkowania danego preparatu. Możliwe, że dawki leku, którego Pan przyjmował były niewystarczające, bądź wręcz przeciwnie, zbyt wysokie.

Na pewno warto byłoby wykonać dodatkowo pełną morfologię, CRP, a także oznaczenie prób wątrobowych oraz trzustkowych w surowicy krwi. Istotne też może okazać się badanie obrazowe jamy brzusznej.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca

https://zdrowie.parenting.pl/cukrzyca-o-co-zapytac-lekarza

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.