Czy moje wyniki badań na toksoplazmozę w ciąży są dobre?

Dzień dobry! Jestem obecnie w 26 tygodniu ciąży, i mam pytanie odnośnie interpretacji wyniku badań na toksoplazmozę. Pierwsze badanie miałam wykonane ok. 12 tygodnia ciąży, jednak lekarz prowadzący nie zwrócił uwagi na wysoki poziom IgG i nie zlecił dodatkowych badań, a będąc na kontroli wczoraj u innego lekarza dowiedziałam się, że moje wyniki są niepokojące? Minęło dużo czasu od tych wyników i nie wiem co teraz? Igm - ujemny - nie podano wartości; IgG - 4784 IU/ml. Dowiedziałam się, że na wykonanie awidności jest już za późno? Czy to prawda? Co zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że miałam robione USG i u dziecka ani na łożysku nie stwierdzono żadnych zmian. Zatem czy jest się czym martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! W opisanej sytuacji nie ma powodów do niepokoju. Wg. bezpośrednich zaleceń producenta testu na awidność przeciwciał przeciwko T.gondii w sytuacji dodatniego wyniku IgG oraz ujemnego IgM dalsze badanie jest niekonieczne, gdyż jest wysoce prawdopodobne, że infekcja miała miejsce w przeszłości. Test na awidność przeciwciał przeciwko T.gondii ma zastosowanie głównie w przypadku wyniku IgG + oraz IgM+. Ponadto warto wiedzieć, że dodatni wynik awidności sugeruje, że infekcja miała miejsce 3-5 miesięcy wcześniej, przez co badanie ma sens tylko na początku ciąży gdzie wynik dodatni pozwala sądzić, że zakażenie nie zaszkodziło dziecku. Podsumowując, w opisanej sytuacji wydaje się, że zakażenie nie było aktywne na początku ciąży. Ostatnio wykonane USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości co tym bardziej uzasadnia postępowanie lekarza prowadzącego. Proponuję pozostać pod opieką ginekologa co końca ciąży. Pozdrawiam serdecznie!