Egzema na stopach i dłoniach oraz swędzenie ciała

witam od jakiegos czasu mam na dloniach i stopach egzeme,mieszkam w anglii i moj lekarz sobie probuje z tym jakos radzic ,ale nie tym sie przejmuje.Od 2 tygodni zaczelo swedzic mnie cialo,najpierw uda troche brzuch a potem genitalia reszta nog i rece.czasami swedzenie jest nie do wytrzymania ,gdy sie drapie pojawiaja sie krostki jak po ugryzieniu komara najwiecej mam na genitaliach i tym sie najbardziej przejmuje bo nie chca sie za bardzo goic.Czy ktos mi pomoze zdjagnozowac to cos?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by na podstawie zamieszczonego opisu postawić konkretną diagnozę. Opisane zmiany wymagają bowiem dokładnej oceny podczas bezpośredniej wizyty. Najlepiej byłoby zatem, gdyby udał się Pan do specjalisty dermatologa. Proszę się także zastanowić nad alergicznym tłem objawów - nie zmienił Pan ostatnio proszku, płynu do prania, mydła, itd? Jeśli tak, może być to prawdopodobna przyczyna objawów.

Trzeba zastanowić się czym jest spowodowana egzema. Jaki jest czynnik uczulajacy -,plyn do mycia, proszek do prania, pokarm , kosmetyk ? Proponuje zmiane płynu do kapieli oraz proszku do prania- uwaga objawy ustępują po wypraniu wszystkich ubrań w nowym proszku.
Do mycia trzeba kupic emolienty, w Pslsce polecam cetaphil lub preparaty firmy allerco.
Trzeba skórę natłuszczac.
Jezeli to nie pomoże trzeba scisle analizowac diete:(
Ewa Rybicka