Epizody depresyjne i zaburzenia nastroju

Czy jest szansa na poprawę? Rok temu przeżyłam swój pierwszy epizod depresyjny, nie był on spowodowany przez jakieś przykre doświadczenie, tak na prawde pojawił się znikąd. Brałam Zoloft przez prawie rok, ale kiedy go odstawiłam po miesiącu nastrój stopniowo zaczął sie znów obniżać. Jestem w klasie maturalnej. Kiedy zaczeła się szkoła doszły do tego jeszcze lęki społeczne. Brakuje mi motywacji do nauki nie mam ochoty rozmawiać z ludźmi, nie czuję sie soba.Czy warto spróbować wrócić do leku?

Jeżeli lek pomagał, to warto wrócić do niego po ponownej konsultacji z psychiatrą, jednak warto też się zastanowić się nad podjęciem psychoterapii. Epizody depresyjne zawsze mają podłoże emocjonalne i wiążą się z czymś co porusza wewnętrznie, wzbudza lęk lub niechęć. Pisze Pani, że nic się nie wydarzyło, jednak szkoła średnia to ważny moment życiowy, czas decyzji, wzmożonej nauki i odchodzenia od relacji rodzinnych na rzecz poszukiwania przyjaźni wśród rówieśników, pierwszych związków. Tymczasem u Pani pojawia się lęk społeczny. Leki wyciszą nastroję, jednak nie zlikwidują problemu emocjonalnego i może on w przyszłości wracać. Pozdrawiam

W takiej sytuacji należy wrócić do psychiatry i omówić z nim swój stan. On ustawi leczenie. Nie do lekarza rodzinnego. Sama niech Pani leku nie bierze. Jest Pani w wieku maturalnym, napięcie związane ze zdaniem matury jest wielkie, organizm może odczuwać nadmierne obciążenie psychiczne. W dodatku jest to wiek zmian hormonalnych, one tez mogą potęgować lęk. Zapewne potrzebuje Pani zrozumienia i wsparcia, a od tego jest psychoterapia.
Powodzenia. Maria Fraszewska

Lek to jedno. Jeśli pomagał warto do niego wrócić. Jednak nawrót pokazuje, ze potrzebuje Pani psychoterapii i przepracowania różnych swoich trudności, mechanizmów i emocji. Celem będzie nauczenie się lepszych metod radzenia sobie ze stresem, bardziej adaptacyjne mechanizmy obronne i regulujące emocje, po to, by epizody depresyjne nie powtarzały się za każdym odstawieniem leków i by potrafiła Pani radzić sobie bez leków.

Na pewno warto zrobic dwie rzeczy: skonsultowac się z lekarzem oraz wziąć pod uwagę psychoterapię. Depresja jest niestety chorobą o dość dużej tendencji do nawrotów, wiec jesli Pani czuje, ze znów dzieje się coś niepokojącego, proszę udać się do lekarza (najlepiej tego, który Panią wczesniej leczył i powiedziec co się dzieje). Do psychoterapii zachęcałabym z tego względu, ze jest bardzo pomocna w depresji, szczególnie takiej z tendencjami do utrzymywania się i nawrotów. Psychoterapia jest wręcz konieczna u osób, które mają nawroty i do tego jeszcze jakies dodatkowe problemy. Może się Pani wydawać, że troche dużo Pani zalecam, jednak robię to z tego względu, że ważne jest wczesne zapobieganie epizodom depresyjnym oraz także zapobieganie ich nawrotom. Przed Panią wazny i dośc trudny okres w życiu, pisze Pani, że jest w klasie maturalnej, dlatego tym bardziej teraz warto o siebie zadbać. O psychoterapię może Pani zapytać lekarza prowadzącego, bądź szukać samodzielnie, zawsze istnieje możliwość skorzystania z porady w Poradni Zdrowia Psychicznego.