Gruczoł tarczowy o nieco nieregularnych obrysach płatów i niejednorodnym echogramie, w całości przebudowana, bez jednoznacznie wyodrębniających się zmian ogniskowych

U mojej 16 letniej córki przeprowadzono USG tarczycy (zalecenie lekarza rodzinnego). Oto opis: Gruczoł tarczowy o nieco nieregularnych obrysach płatów i niejednorodnym echogramie, w całości przebudowana, bez jednoznacznie wyodrębniających się zmian ogniskowych. Cieśn- 4 mm, płat prawy 18x16x49 mm, płat lewy 14x15x50 mm, objętość gruczołu ok. 12 ml. Okoliczne węzły chłonne szyi niezmienione. Czy powinnam się martwić?

Taki wynik USG tarczycy raczej nie budzi niepokoju - może sugerować jakiś stan zapalny w zakresie tarczycy. Na pewno w takim przypadku ważna będzie ocena poziomu hormonów tarczycy oraz być może parametrów zapalenia tarczycy. O wszystkim powinien zadecydować po bezpośrednim badaniu endokrynolog.