Gruczoł tarczycowy z obecnością guzka

Czy to jest groźne : gruczoł tarczycowy niepowiększony, normoechogeniczny z obecnością guzka izoechogenicznego z cechami zwyrodnienia torbielowatego o wymiarach w PP 3,7mmm x 1,9. proszę o interpretację bo się martwię a nie wiem kiedy dostanę się do lekarza....Wymiary: Płat lewy 43mmx15mmx15mm, płat prawy 42mmx16mmx21, wymiar strzałkowy cieśni 2,8 mm

Witam Panią,

Guzek jest mały i na razie wymaga jedynie obserwacji. Na razie z uwagi na jego rozmiary wykonanie biopsji mogłoby być bardzo trudne. Powinna Pani wykonać kontrolne USG za ok 3 miesiące. Jeśli guzek nie będzie się powiększał, to kolejne badanie po 6 miesiącach. Najbardziej podejrzane są guzki hipoechogeniczne, ale tylko ok. 1 na 20 jest zmianą nowotworową. Przy okazji warto wykonać przesiewowo oznaczenie TSH pod kątem oceny funkcji hormonalnej tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz