Co oznacza tarczyca położona typowo, powiększona, bez cech wzmożonego unaczynienia?

Witam, Tarczyca położona typowo, powiększona, bez cech wzmożonego unaczynienia. Wymiary płatów: PP 22 x 28,5 x 77,5mm i obk okolo 25,5ml PL 15,5 x 22 x 57mm i obj ol 10,7ml. Ciesn szer ok 3mm. W PL widoczny jest hipoechogeniczny guzek o wym 10 x 5mm o mieszanym unaczymiemiu. Oprócz niego guzek izoechogeniczny z obecnością pojedynczych obszarów płynowych i cienkiej hipoechogenicznej otoczki o wymiarach 17 x 9mm. Unaczynienie guzga w przewadze obwodowe. W PP w biegunie górnym guzek niejednorodnie izochogeniczny z obecnością pojedynczych obszarów płynowych o wym 13,5 x 10,5mm. Unaczynienie guzka skąpe, w przewadze obwodowe. Brzusznie w części środkowej płata guzek izoechogeniczny z cienką hipoechogeniczną otoczką o wym 8x 5mm. Unaczynienie guzka skąpe obwodowe. Oprócz powyższych zmian widoczne jest słabo wyodrębniające się hipoechogebiczne zaburzenie chostruktury miąższu o wym 6 x 2mm z obecnością dwóch zwapnień o wym 2mm. Bez obecności powiększonych okolicznych węzłów chlonnych.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik badania wskazuje na powiększenie tarczycy oraz występowanie w nich kilku zmian ogniskowych (guzków), z których niektóre mają cechy zmiany złośliwej (głównie chodzi o hipoechogeniczność). Jednakże o guzkach podejrzanych o cechy złośliwości mówi się wówczas, gdy występują co najmniej dwie cechy ultrasonograficzne sugerujące taką zmianę. Tutaj występuje głównie jedna zmiana. Należy jednak pamiętać, że na podstawie USG nie można wykluczyć złośliwego charakteru zmiany!!! Nawet guzki bez żadnych cech sugerujących zmianę złośliwą mogą taką zmianą być, dlatego konieczne jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej danych zmian w celu wykluczenia nowotworu złośliwego, a następnie regularne kontrole u endokrynologa. Najczęściej jednak takie guzki mają charakter łagodny, dlatego prosiłbym, aby pani się nie zamartwiała, tylko na spokojnie wykonała biopsję tych guzków. Pozdrawiam i życzę zdrowia.