Interpretacja wyniku USG tarczycy a początek choroby Hashimoto

Witam, proszę o interpretację wyniku usg tarczycy (jaka to może być choroba) : Miąższ tarczycy niejednorodny hipoechogeniczny. W prawym płacie rozsiane ogniska zmian hypoechogenicznych zapalnych immunologicznie, bez ognisk litych z drobnymi torbielkami. Lewy płat hipoplastyczny (mały). Anty TPO i TSH w normie. Czy to moglby byc poczatek hashimoto, tak jak podejrzewano? Czy istnieje w tym przypadku, ze to niedoczynnosc tarczycy? Węzły w poblizu tarczycy powiekszone odczynowo.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zapalenie tarczycy Hashimoto czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy należy do zapaleń tarczycy o podłożu immunologicznym. Zmiany chorobowe mogą równomiernie obejmować cały narząd lub ograniczają się do części tarczycy. W swoim przebiegu początkowo jest niezauważalna. Występuje niezależnie od wieku i płci, jednak częściej na ten typ zapalenia tarczycy chorują kobiety między 40 a 50 rokiem życia. W późnym okresie swojego rozwoju choroba Hashimoto prowadzi do zmniejszenia wymiarów tarczycy i jej zwłóknienia doprowadzając do przewlekłej niedoczynności gruczołu. U Pani gruczoł tarczycy nie jest pomniejszony, oraz poziom TSH jest w zakresie normy (bez cech niedoczynności tarczycy). Poziom anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej) nie wskazuje, żeby można było rozpoznać chorobę Hashimoto (może to ewentualnie inna postać zapalenia przewlekłego tarczycy). Dobrze by było określić poziom przeciwciał antytyreoglobulinowych oraz wykonać biopsję cienkoigłową (BAC) tarczycy. Jednak o tych wszystkich badaniach i ostatecznym rozpoznaniu powinien zadecydować endokrynolog. Jeśli potwierdzi się przypuszczenie choroby Hashimoto jedynym skutecznym sposobem leczenia jest tylko podawanie L-tyroksyny.