Jak dalej postępować przy skróceniu szyjki macicy w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 28 tygodniu ciąży, podczas wizyty położniczej okazało się, że szyjka macicy skróciła się do 31 mm (wcześniej przez cały okres ciąży 39 mm, również podczas konsultacji w 24 tc). Lekarz zalecił luteinę dopochwowo oraz magnez, czy takie leczenie będzie wystarczające? Czy tak nagłe skrócenie to duży powód do niepokoju?
KOBIETA, 31 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Często kobiety po wizycie u ginekologa stresują się faktem,że szyjka jest krótsza niż w ostatnim USG. Jest to jednak zupełnie normalne, bo szyjka z każdym tygodniem ciąży skraca się. Mierzona pomiędzy 16. a 22. tygodniem skraca się w tym czasie średnio o 3 – 6 mm, natomiast każdy miesiąc ciąży to skracanie szyjki o około 1 – 2 mm. W drugim trymestrze ciąży szyjka zaczyna proces powolnego skracania się. Pani jest już w trzecim trymestrze.

Długość oczywiście jest istotna ale też jest istotna konsystencja. Twarda szyjka długości 3 cm, jest lepszym zwiastunem donoszenia ciąży niż szyjka długości 4 cm,która jest miękka. Oraz istotne jest też to,czy pacjentka ma skurcze.

... lekarz po wykonaniu USG stwierdził,że dobrym wyborem będzie podanie leków( ja nie widzę USG oraz nie zbadałam Pani). Czesto leki podaje się profilaktycznie ( zgodnie z zasadą lepiej dać lek niż potem żałować)

Skoro przyjmuje Pani leki to również warto unikać dużej aktywności ruchowej, trzeba jak najwięcej leżeć (będzie wtedy mniejszy ucisk na szyjkę macicy).

Magnez,który zalecił lekarz,proszę wybrać jak najlepszy (na rynku jest wiele produktów,których przyjmowanie nie ma sensu). Proponuję mleczan (np. Magne B6), cytrynian (np. Magne B6 Forte) czy wodoroasparaginian (np. Filomag B6).

Zapraszam na mojego nowo powstałego Instagrama,na którym poruszam problemy pacjentów ze strony ABC zdrowie (rozwijam bardziej temat),również Pani temat został poruszony.

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska