Jak dietą poprawić pamięć?

W jaki sposób można poprawić swoją pamięć? Czy wpływa na to odpowiednio dobrana dieta, suplementy lub witaminy? Mam 25 lat, a od 2 lat z powodu traumy po śmierci bliskiej osoby coraz bardziej tracę pamięć. Nie miałam nigdy problemów zdrowotnych, nie biorę dodatkowych lekarstw.

Dzień dobry,

Obecnie dobrze wiadomo, że na rozwój zaburzeń funkcji poznawczych (w tym koncentracji uwagi oraz pamięci krótko- i długotrwałej) wpływ mają takie czynniki, jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, niska aktywność intelektualna, niewłaściwa dieta, otyłość, cukrzyca, zaburzenia profilu lipidowego krwi (tj. podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i lipoprotein o niskiej gęstości LDL w surowicy krwi), nadciśnienie tętnicze krwi, depresja oraz izolacja społeczna. W zaistniałej sytuacji proszę się zainteresować dietą MIND, której głównym celem jest polepszenie funkcji poznawczych oraz wyraźne obniżenie ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

Witam,

W celu poprawy pamięci warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż kwasów omega-3, których źródłem są tłuste ryby morskie, olej lniany, siemię lniane. Można też włączyć do diety orzechy. Ponadto, posiłki powinny obfitować w zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, sałata itd.) i owoce jagodowe (borówki, truskawki, jagody itp.). W diecie poprawiającej pamięć powinny znaleźć się również produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i inne warzywa i owoce. Proszę pamiętać, że nieprawidłowa dieta (dużo cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i trans, alkohol) wpływają negatywnie na pamięć.

Proponuję również zwrócić uwagę na odpowiedni poziom wit. D3 we krwi i ewentualną suplementację w przypadku jej niedoboru.

Na pamięć i koncentrację korzystnie wpływa również regularna aktywność fizyczna i odpowiednia higiena snu (nie należy używać telefonów komórkowych przed snem, kolację spożyć 2h przed pójściem spać, na wieczór najlepiej się wyciszyć).

Czy miała Pani w ostatnim czasie wykonywane badania krwi? Myślę, że warto sprawdzić przynajmniej morfologię, lipidogram, glukozę i insulinę na czczo.

Pozdrawiam i w razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu,

Joanna Sosnal

www.prostoizdrowo.pl

prostoizdrowodiet@gmail.com

Dobry wieczór.

Jak wynika z badań, dobre rezultaty we wsparciu pamięci i koncentracji dają:

regularny i zrównoważony wysiłek fizyczny (przynajmniej 15 minut każdego dnia),

regularne ćwiczenia pamięci (rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, aplikacja trenująca pamięć) oraz odpowiednia dieta dla mózgu.

Dieta śródziemnomorska to jeden z najzdrowszych na świecie modeli żywieniowych.

Bazuje ona głównie na pokarmach roślinnych z dodatkiem ryb i owoców morza – natomiast ogranicza spożycie mięsa (w szczególności czerwonego).

Główne źródło tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej stanowi oliwa z oliwek.

Pozdrawiam

Mariusz Bek