Jak długo trwa ochrona po przerwaniu przyjmowania tabletek?

Witam, Mam pytanie, na które 2 ginekologów odpowiedziało inaczej, a mianowicie - przyjmuję tabletki 24+4. Jest to moje ostatnie opakowanie, ponieważ przerywam ich przyjmowanie. To którego momentu mogę bezpiecznie współżyć, żeby nie zajść w ciążę - plemniki żyją do 72 godzin, więc czy jeśli jestem już na białych nieaktywnych tabletkach, to mogę jeszcze bez zabezpieczenia współżyć, czy już nie, bo po skończeniu białych już nie będzie ochrony. a plemnik może jeszcze "gdzieś być"?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne zapewniają zabezpieczenie przez 7 dni od ich odstawienia (również te, które Pani stosowała). Po 7 dniach owulacja może wystąpić bardzo szybko (tj. nawet w 8 dobie od odstawienia tabletek). Teoretycznie plemniki żyją przeciętnie 72 godziny. Warto jednak podkreślić słowo przeciętnie. Nieznany jest najdłuższy możliwy czas przeżycia (niektóre źródła mówią nawet o tygodniu). W związku z powyższym najbezpieczniej jest stosować prezerwatywy lub inną skuteczną antykoncepcję od dnia odstawienia tabletek.