Jak dobrze nawadniać organizm w ciąży?

Witam! Jestem w 5 tyg.ciąży i prawie od początku mam problem z nawadnianiem - mimo odczuwania pragnienia, moje próby picia zwykłej wody niegazowanej kończą się zazwyczaj wzmożonymi mdłościami. Nie mam w ogóle "apetytu" na zwykłą wodę, aż skręca mnie na samą mysl, mimo że przed ciążą piłam tylko taką... Obecnie moje pragnienie umieją zaspokoić jedynie słodkie napoje, gazowane lub... Kefir. Próbowałam dodawać cytryny, niestety również nie pomaga. Czy w obecnym stanie mogę nawadniać się jedynie wodą gazowaną i sokami/kefirem?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na początku zachęcam, by zapoznała się Pani z podobnymi problemami czytelniczek, także tych w ciąży:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-w-ciazy-herbaty-z-mlekiem-i-cytryna-zamiast-wody,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-napoje-i-soki-powinny-znalezc-sie-w-diecie-kobiety-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-najlepiej-nawadniac-organizm.

Ciąża jest szczególnym czasem, w którym częstokrotnie zmieniają się nasze upodobania żywieniowe, rozumiemy zatem Pani niechęć do picia wody. Jednak mamy nadzieję, że u Pani ten stan jest tylko przejściowy i już wkrótce będzie Pani mogła ze spokojem wrócić do spożywania wody w czystej postaci. Woda jest polecana ze względu na przede wszystkim brak kaloryczności i korzystny wpływ na apetyt ciężarnej. Może Pani dodawać do niej nie tylko cytrynę, ale świeże liście mięty, bazylii cytrynowej lub nieduży kawałek imbiru. Ten ostatni dodatek wpłynie na redukcje uczucia mdłości. Rozwinięcie tematu nudności ciążowych znajdzie Pani pod tym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Odnosząc się do Pani ochoty na napoje słodzone oraz soki owocowe - te pierwsze są niezalecane w ciąży, do drugich należy podchodzić z umiarem i najlepiej rozcieńczać je z wodą. Biorąc pod uwagę wpływ preferowanych przez Panią napoi na zwiększenie wartości energetyczną diety trzeba pamiętać, że tym samym ich spożycie może przyczynić się do rozwoju cukrzycy ciążowej. Jeśli chodzi o kefir, to warto po niego sięgać, traktując jako przekąskę. Produkt ten wręcz zaleca się dla kobiet w stanie błogosławionym, jest źródłem witamin z grupy B oraz dostarcza jelitom pożądane bakterie.

Życzymy dobrego okresu oczekiwania na dziecko i szczęśliwego rozwiązania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.