Jak eksponować ciało na promienie słoneczne?

Chciałbym się upewnić gdyż dostałem od was dwie odmienne odpowiedzi w tej sprawie. Czy ma znaczenie na którą cześć ciała padają promienie słoneczne pod kątem Wit. D. Mam zdiagnozowaną umiarkowaną osteoporozę w okolicach endoprotezy stawu kolanowego i czy jest sens wystawiać nogę na ekspozycję słońca. Spotkałem się z różnymi opiniami, dlatego chciałbym się upewnić. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Witamina D ma działanie ogólnoustrojowe (czyli powiedzmy nawet jeśli wytworzy się w wyniku ekspozycji na promienie UV kończyny górnej, to będzie działać w całym organizmie, również w nodze). Przy stwierdzonej osteoporozie sugerowałby jednak stałą suplementację preparatami wit. D3, dostosowaną do pani potrzeb oraz jeśli to konieczne bardziej zaawansowane leczenie osteoporozy (powinien zadecydować o tym pani lekarz prowadzący).