Jak łączyć suplementy diety? [PORADA EKSPERTA]

Witam, mam pytanie....borykam się z problemem niedoboru Witaminy D. Jestem mężczyzną w wieku 37 lat (waga 80 kg). Gdy zaczęły się moje problemy objawami było: zmęczenie, ospałość, szare odbarwienia pod oczami. Wybrałem się do lekarza, który dał mi skierowanie na badanie krwi. Zrobiłem podstawowe badanie z którego wynikło, że mam bardzo duży niedobór witaminy D. Lekarz przepisał mi 3 tabletki na 3 miesiące (każda miała 50 000 jednostek). Po tym gdy tabletki się skończyły, postanowiłem, że kupie sobie witaminę D, którą mogę zażywać codziennie w mniejszej dawce 2000j.m lek nazywa się dokładnie D-Vitum forte firmy OLEOFARM. Teraz moje pytanie: Czy oprócz tych tabletek, w których dostarczam tylko witaminę D mogę brać równocześnie inny lek na podniesienie energii i wzmocnienia na co dzień ? Lek nazywał by się BODYMAX PLUS w tym leku znajduje się wiele innych witamin jak i sama witamina D której jest w 1 tabletce 10 ug (przepraszam nie wiem jaki to symbol). Z góry byłbym wdzięczny za odpowiedź, gdyż nie ma mnie w Polsce i nie mam za bardzo jak uzyskać odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam

Witam. Dobrze by było wykonać ponowne badania krwi żeby się dowiedzieć jaki aktualnie ma Pan poziom witaminy D3 i od wyniku uzależnić dalszą suplementację. Tak duże dawki jakie Panu zalecił lekarz są przepisywane tylko w uzasadnionych sytuacjach, więc i tym razem lekarz powinien przyjrzeć się wynikom badań i zdecydować co dalej. Nie wiem, gdzie Pan mieszka, ale jeśli w okresie od wiosny do jesieni ma Pan możliwość eksponowania ciała bez filtrów na promienie słoneczne przez 15-20 minut dziennie (twarz, dekolt, ramiona) i organizm ma możliwość samodzielnie ją wytworzyć w skórze, to możliwe, że suplementacja będzie w tej chwili zbędna. Preparat, który Pan zakupił jest suplementem diety, nie lekiem, a co za tym idzie nie ma Pan gwarancji jego jakości i dawki. Dawka do 4000 j.m. uważana jest generalnie za bezpieczną, ale czy i ile powinien Pan przyjmować witaminy D3 powinien zdecydować lekarz na podstawie aktualnych wyników badań. Przedawkowanie D3 jest bowiem niebezpieczne, prowadzi m.in. do odwapnienia kości. Pana zmęczenie może także wynikać z wielu innych czynników, może warto poszerzyć diagnostykę? Jeżeli suplementacja witaminy D3 nadal będzie konieczna proszę pamiętać żeby przyjmować ją z posiłkiem zawierającym tłuszcze nasycone, np. z posiłkiem w którym jest masło lub tłusty ser lub mięso, bo inaczej się nie przyswoi. Kapsułki z olejem roślinnym i wit. D3 nie ułatwiają jej wchłaniania. W Bodymax nie ma dużej dawki D3, ale to też jest kwestia na temat której powinien wypowiedzieć się lekarz prowadzący. Witaminy i minerały można i warto uzupełniać z dietą spożywając codziennie 400-500 gram różnorodnych owoców i warzyw. Pozdrawiam. Małgorzata Mróz, kom. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl