Jak leczyć antygen Clostridium difficile?

Jakiś czas temu trafiłem do szpitala z ostrą biegunką i odwodnieniem. Po tygodniu okazało się, że wykryto u mnie antygen Clostridium difficile. Po dziesięciodniowym leczeniu metronidazolem okazało się, że antygen nie zanikł, jednak wszystkie objawy tak, dlatego zostałem wypisany ze szpitala z zaleceniem brania enterolu cztery razy na dobę przez okres 26 dni. Dzień później pojawił się ból mięśni i dziwne uczucie w jelitach, ponadto trochę luźny stolec bez żadnej domieszki. Rozmawiałem z moją znajomą, która Clostridium zaraziła się w szpitalu, ale została z niego wypisana niewyleczona na identycznych zasadach. Czy to w porządku? Boję się nawrotu lub konsekwencji niedoleczenia, dlatego być może wyolbrzymiam niektóre objawy. Proszę o odpowiedzi.

Lek. Michał Lenard

Ta bakteria występuje fizjologicznie w jelitach, dlatego jej antygeny mogą być wykrywane we krwi. Daje jednak objawy tylko wtedy, gdy zaburzony jest skład pozostałej części flory bakteryjnej jelit. Jeżeli po leczeniu objawy ustąpiły, to znaczy, że udało się "zwalczyć nadmiar" bakterii i doprowadzić je do odpowiedniej ilości. Postępowanie w szpitalu było właściwe. Proszę stosować się do zaleceń z wypisu ze szpitala. Pozdrawiam!