Jak mam wyliczyć u siebie dni płodne?

Witam serdecznie
Staramy się z mężem o dziecko. Myślałam, że może teraz się uda, ale dostałam wczoraj okres, 01.10.2010. Potrwa do 3 dni. Kiedy możliwe byłoby zajście w ciążę? Tzn. które dni będą w tym przypadku dla nas najodpowiedniejsze do kochania się (płodne)?
Moje okresy są, w miarę regularne, ewentualnie z 2-4 dni wcześniej. A jeszcze chcielibyśmy mieć teraz dziewczynkę, bo już mamy chłopca. Ale ta sprawa to już poza margines, oczywiście.
Czekam na odpowiedź i z góry wielkie dzięki....

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli starają się Państwo o dziecko dopiero dwa miesiące, to nie ma sensu się zadręczać obliczaniem dni płodnych i kochaniem na zawołanie, a lepiej zostawić te sprawy naturze. Przy ewentualnym dłuższym okresie kolejnych niepowodzeń będzie można zacząć się koncentrować na tzw. dniach płodnych.
O ich obliczaniu napisałam szeroko tutaj. Co do dziewczynki, to uważa się, że plemniki żeńskie są mniej ruchliwe, ale bardziej długowieczne. Dlatego można skoncentrować wysiłek prokreacyjny na kilka dni przed spodziewaną owulacją, tak aby do momentu uwolnienia jajeczka dotrwały jedynie najbardziej żywotne żeńskie plemniki.
Strategia ta obniży jednak ogólną szansę na spłodzenie dziecka, gdyż liczba żywych plemników może być bardzo niska.

Pozdrawiam serdecznie!