Jak obliczyć zapotrzebowanie organizmu na kalorie?

Witam! Poszukuję sposobu na wyliczenie dziennego zapotrzebowania kalorii. Niestety żadne kalkulatory nie uwzględniają typu pracy, ilości snu, etc. Tylko wiek, waga, wzrost i treningi. Czy jest jakiś sposób obliczenia zapotrzebowania na kalorie, bez wizyty w poradni dietetycznej, czy specjalistycznych badań?

Jeżeli potrzebuje Pan bardzo dokładnego wyliczenia to rzeczywiście bez pomocy specjalisty zapewne się nie obejdzie. Natomiast w większości przypadków uwzględnienie tak wielu czynników nie ma większego znaczenia i zapotrzebowanie energetyczne może Pan obliczyć z całkiem dobrym przybliżeniem mnożąc swoją masę ciała x 24 x współczynnik aktywności (wartości od 1.2 do 1.8 - im większa aktywność, tym większy) - warto przy tym zaznaczyć, że ten współczynnik aktywności nie tyle obrazuje treningi, ale ogólną aktywność fizyczną w czasie dnia - np. przy siedzącym trybie pracy, treningu na siłowni przy poruszaniu się samochodem nadal będzie on bliższy 1.2, natomiast dla osoby, która porusza się pieszo i pracuje aktywnie, ale nie uczęszcza na treningi będzie wynosił raczej 1,4. Jeżeli korzysta Pan z kalkulatorów dostępnych w Internecie przeważnie ich wynik nie jest daleki od tego, jaki obliczy dla Pana specjalista. Wszystkie te obliczenia (z zaproponowanego wzoru, kalkulatorem czy przez specjalistę) mają jednak charakter szacunkowy, pomiar ilości rzeczywiście wykorzystywanej przez organizm energii jest dość skomplikowany i wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury.

Witam Pana,

jeżeli potrzebuje Pan aż tak dokładnego wyliczenia zapotrzebowania energetycznego to niezbędna jest wizyta u dietetyka. Przy pomocy dostępnych w internecie kalkulatorów nie obliczy Pan tego tak precyzyjnie. Należy wykonać badanie na specjalnym analizatorze składu ciała.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk