Jak ocenić taki opis kolonoskopii?

Witam. Od długiego czasu zmagam się z biegunka i bólami brzucha po każdym posiłku. Ostatnio miałam wykonaną kolonoskopię z badaniem hist-pat. Dziś odebrałam oto co napisano: hyperplazja grudek chlonnych i ogniskowe przekrwienie błony śluzowej jelita kretego. Fragmenty prawidłowo błony śluzowej jelita grubego. Co taki wynik oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opis wyniku kolonoskopii wskazuje na pewne zmiany w błonie śluzowej jelita grubego, w tym hiperplazję grudek chłonnych i ogniskowe przekrwienie. Ogniskowe przekrwienie może wskazywać na stan zapalny w jelitach. Ciężko jednak stwierdzić o natężeniu zapalenia, dlatego najlepiej, aby udał się Pan do lekarza, który zinterpretuje wynik z uwzględnieniem Pana historii medycznej.

Ogniskowe przekrwienie błony śluzowej jelita może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak infekcje, urazy, stres lub reakcje alergiczne.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wynik-badania-wycinkow-pobranych-podczas-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.