Jak odczytać prawidłowo takie echo serca?

Witam, chciałbym prosić o interpretację wyników Echo serca. Podstawowe wymiary w rozkurczu w mm: Lewa komora: 49 mm Prawa komora: 25 mm Lewy przedsionek: 32 mm Prawy przedsionek: 32 mm Przegroda międzykomorowa: 10 mm Tylna ściana lewej komory: 10 mm Opis: Jamy i grubość mięśnia w normie. Zastawka aortalna 2-płatkowa, z drobnymi zwłóknieniami płatków i obrazem łagodnej wady złożonej. Maksymalna prędkość przepływu przez zastawkę 2,0 m/”. Pozostałe zastawki bez zmian morfologicznych. Śladowe niedomykalności we wszystkich 4 zastawek. Aorta nieposzerzona. Prawidłowa funkcja komór. EF 68%, TAPSE 25 mm Badanie wykonane aparatem Philiphs Affiniti 50 głowica S4-2. Moje pytania: 1. „z drobnymi zwłóknieniami płatków i obrazem łagodnej wady złożonej” — czy jest to coś niepokojącego? Czy takie zwłóknienia są zagrożeniem? 2. Czy przy takich wynikach mogę prowadzić normalny tryb życia, tj. biegać, chodzić na basen i na siłownię (bez podnoszenia jakichś olbrzymich ciężarów)? 3. Czy wynik TAPSE 25 mm jest w normie? 4. W ostatnim czasie miałem bóle w klatce piersiowej (szczególnie po lewej stronie), kołatania serca, raz po wysiłku kłucie w sercu, więc czy takie wyniki badania mogą wskazywać, że przyczyna leży gdzie indziej (o ile te wyniki są dobre)? Podejrzewam, że przyczyną może być stres i tendencje nerwicowe. Z góry bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. W prawidłowym opisie Echa serca, opisujący powinien podać wnioski z badania. Radziłbym skonsultować się z kardiologiem.