Jak podnieść poczucie własnej wartości?

Mam niespełna 18 lat. Od dziecka jestem zamknięta w sobie ale wiem ze od ostatnich kilku lat to się troszkę nasila i robi się we mnie taka blokada,może nie na ludzi bo bardzo ich potrzebuje chyba jak każdy czlowiek przez co bardzo się o wszystko martwie, że kogoś strace albo że ktoś będzie cierpiał - po protu stany lękowe gdy przychodzi jakiś problem lub cięższa sytuacja. Czuje po prostu że nie zasługuje na większość rzeczy i nie jestem warta by ktoś okazał mi jakieś dobro, bo sama często go nie potrafię okazać choć bardzo chcę. nieustannie się czegoś boje, że nie będę mogła nic z tym zrobić, ze przyjdzie znowu cierpienie albo ze komuś coś się stanie to jest raczej taki strach a jak długo to trwa? Ciężko mi powiedzieć, raz mam lepsze chwile, a raz przychodzi taka fala smutku, tak jakby wszystkie te złe chwile tak się zbierały i w pewnym momencie, gdy osiągają ten najwyższy punkt graniczny to nagle wszystko wypływa Czasami potrzebuje takiego bodźca, czegoś pozytywnego, zazwyczaj oddaje to Panu Bogu bo właśnie zawsze to On zdejmuje ze mnie ten smutek ale wiem, że chce abym była bardziej silna i bardziej odporna na zło, chociaż czasem naprawdę ciężko być taką osobą Czuje, ze nie zasługuje na dobro bo nie uważam siebie za osobę dobrą lub też przyjazną innym. Mimo, że wiem że każdy czlowiek ma wartość, ma bardzo dużą wartość, jednak po prostu czuje się gorsza nie ukrywam tego, czuje, że jestem ciężarem dla innych, proszę o rady i pomoc...
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?

Depresja to choroba, która jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam,
Poczucie własnej wartości kształtuje się w procesie socjalizacji. Samoocena - jeden z aspektów poczucia własnej wartości, w przypadku - kiedy przejawia się wysokim krytycyzmem wobec siebie, negatywnym ocenianiu siebie poprzez porównywanie do innych, których postrzega się, jako lepszych, atrakcyjniejszych i jednocześnie nie docenia się własnych zalet, zasobów. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty