Jak pokonać lęk przed pracą?

Witam Jestem na etapie szukania mojej pierwszej poważnej pracy i zauwazyłam ze sie tego boję. Boję sie ze sobie nie poradzę i choc wiem ze gdy zaczne pracowac na pewno dam sobie rade to i tak nadal sie obawiam. Mozliwe ze to dlatego ze od dziecinstwa wiele razy slyszalam jak to praca nie jest ciezka i ze praca to cos zlego i ciezkiego i tak stworzylam bardzo złe skojarzenia z pracą. Czy istnieja jakies cwiczenia ktore moglabym wykonac sama by pozbyc sie leku. NarazieNie moge isc do psychologa

Witam, odczuwa Pani lęk przed pierwszą pracą, dodatkowo wzmocniony informacjami o tym że praca to coś złego, ciężkiego. Wiele osób znajduje w pracy satysfakcję, poza źródłem dochodu, jest to miejsce zdobywania nowych umiejętności, kompetencji. Lęk który Pani odczuwa jest naturalny, związany z czyś nowym, nieznanym. Tak jak odczuwamy lęk przed egzaminem, oceną, nawet jeżeli jesteśmy dobrze przygotowani. Nie ma w tym nic złego że budzi się niepokój w sytuacjach, których nie doświadczaliśmy. Ważne jest podejście, napisała Pani że sobie poradzi. Proszę spróbować potraktować to jako kolejne wyzwanie. Proszę się zastanowić co Pani pomagało do tej pory, w podobnych sytuacjach. Może Pani spróbować ćwiczeń relaksacyjnych, np.: Progresywna relaksacja mięśni metodą Jacobsona - https://www.youtube.com/watch?v=GnyCpEh39hs
Pozdrawiam
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam,

Myśli dotyczące pracy wynikają z Pana podstawowych przekonań, które odnoszą się negatywnie do pracy. Stąd też pojawia się lęk przed tym, jak sobie poradzić w pracy. Zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu przeformułowania podstawowych przekonań i pracy nad lękiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

Witam Panią. To co Pani słyszała o pracy w przeszłości mogło utrwalać negatywne przekonania na jej temat. Dlatego potrzebuje Pani własnych doświadczeń i to takich, które będą dostarczały takich aspektów, które pokazują pracę w innym świetle. Proszę pamiętać, że naszą naturalną reakcją na nową sytuację jest lęk i obawa. Jednak poradzenie sobie z nimi, Pani silna motywacja do podjęcia pracy mogą tu być pomocne. Pomocny może być też kontakt z ludźmi z Pani otoczenia, którzy mają pozytywne doświadczenia z pracą. Pierwszego dnia pracy proszę się ubrać w ubrania, w których Pani się dobrze czuje oraz zabrać ze sobą przedmioty, które mogą być Pani zasobami zewnętrznymi pozwalającymi przeżyć, przetrwać pierwszy dzień w pracy. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/