Jak pokonać paniczny lęk przed pójściem do pracy?

Odczuwam paniczny lęk przed pójściem do pracy. Bardzo chciałabym pracować i się rozwijać, ale panicznie się boję. Kiedyś już pracowałam i miałam ogromny zapał. Wierzyłam, że dam sobie radę. Teraz przechodzę etap rekrutacji i rezygnuje po pierwszym dniu, albo w ogóle nie idę do pracy. Kiedyś cierpiałam na fobię szkolną (choć byłam szóstkowym uczniem). Mój problem zaczął się, gdy poznałam byłego partnera. On twierdził, że nie dam sobie rady, teraz jeszcze moja mama zmarła na raka. Jak sobie pomóc?

Mimo, że wiele osób zmaga się z podobnym lękiem w różnych obszarach, to przyczyny -nawet jeśli zbliżone - są bardzo indywidualną sprawą. Zatem poradzenie sobie w tej sytuacji również będzie wymagało indywidualnej pracy. Proszę skorzystać z porady psychologa, który będzie mógł zebrać obszerniejszy wywiad i wskazać możliwe rozwiązania. Nawet jeżeli nie zdecyduje się Pani na dłuższą pracę terapeutyczną, to z cała pewności doraźnie poczuje Pani dużą ulgę. Jest sporo technik umożliwiających odniesienie dość szybkich pożądanych skutków w niedługim czasie. Również czas żałoby jest sporym wyzwaniem i z tego względu zalecam skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Nie musi Pani umieć ze wszystkim poradzić sobie sama. Pozdrawiam serdecznie.

Witam, trudno może być Pani na tym etapie samej sobie pomóc, polecam udać się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty z nurtu poznawczo-behawioralnego lub EMDR, gdzie zasięgnie Pani informacji nt. możliwości jakie w Pani przypadku niesie psychoterapia (a są one ogromne). Pozdrawiam, Monika

Witam, odczuwa Pani paniczny lęk przed pójściem do pracy w obawie że sobie nie poradzi. Podobny lęk, przed czymś nowym, nowym środowiskiem, odczuwa wiele osób. Lęk wzmocniła postawa byłego partnera który nie wierzył w Pani możliwości. Proszę spróbować w nie znów uwierzyć. Napisała Pani że już pracowała i miała ogromny zapał. Proszę wrócić pamięcią do tego okresu. Wierzyła Pani wtedy, że da sobie radę. Proszę korzystać z konsultacji i pomocy psychologa. Porozmawiać o zasobach, o Pani mocnych stronach, możliwościach jakie ma Pani przed sobą, a także jak sobie poradzić w sytuacjach lękotwórczych. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl