Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Kobieta , 32 lata

Witam! Mam 32 lata i mam bardzo duży problem z pokonywaniem wszelakich leków, jednym z nich jest lęk przed nauką jazdy samochodem. Otóż w zeszłym roku (po naciskach wszystkich mi bliskich) zapisałam się na kurs prawa jazdy, dopóki chodziłam na teorię wszystko było oki, ale przyszedł czas na praktykę i tu zaczął się mój problem. Minęły 3 miesiące, a ja nadal nie umówiłam się na pierwszą jazdę z instruktorem, bo sama myśl o tym, że mam usiąść na miejscu kierowcy mnie przeraża. Proszę o radę w jaki sposób mam walczyć z tym lękiem i co najważniejsze - jak go zwalczyć. Z góry dziękuję za pomoc, Ania

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Arleta Balcerek 88
Mgr Arleta Balcerek Psychoterapeuta, Psycholog, Warszawa Śródmieście 88 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam!
Jeśli chce się Pani szybko "pozbyć" lęku, to warto skorzystać z pomocy specjalistycznej - psychologa lub skorzystać z metody BIOFEEDBACK. Obie metody mogą być skuteczne i pomóc się Pani przełamać do jazdy samochodem w krótkim czasie, jeśli sama Pani będzie tego chciała. Może Pani także starać się sama przełamywać swoje obawy pracując nad tym problemem samodzielnie.
Jeśli zdecyduje się Pani sama sobie poradzić, wtedy nie należy się spieszyć i robić niczego na co nie jest Pani gotowa. Warto walczyć z lękiem przed kierowaniem pojazdu małymi krokami. Może Pani zacząć od zapoznania się z miejscem dla kierowcy, nie wsiadając jeszcze do samochodu. Kiedy poczuje się Pani bezpieczna, może Pani spróbować usiąść na tym miejscu. I znów, kiedy będzie się Pani czuła pewnie na miejscu kierowcy, może Pani (z pomocą kierowcy, któremu Pani ufa), np. odpalić samochód, itd. Aby wspomagać ten proces warto, żeby wykonywała Pani ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, np. dostępne w Internecie lub w poradnikach psychologicznych. Życzę powodzenia:)

Pozdrawiam 

Podobne pytania