Jak pokonać zwyrodnienie barwnikowe siatkówki?

Witam, mam zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, czy w tej sprawie coś się ruszyło, zmieniło, jakieś nowości, leki, nowe metody leczenia? Co mogę zrobić, by pozbyć się tego uciążliwego lokatora?
ponad rok temu

Witam!
Niestety w tym temacie żadnych nowości. Nie zwalnia to jednak z obowiązku okresowych wizyt u okulisty, ponieważ schorzenie to, w kilku procentach współistnieje z jaskrą pierwotną otwartego kąta.
Jaskra to neuropatia nerwu wzrokowego, powodująca niszczenie włókien nerwowych, czyli uszkodzenie nerwu ostatecznie powodując ślepotę. Bardzo jest więc ważne, by okresowo mierzyć ciśnienie śródgałkowe i oceniać dno oka.
Czasami pomimo prawidłowego ciśnienia włączamy miejscowe krople (D***) o udowodnionym działaniu poprawiającym krążenie w tylnym odcinku gałki ocznej.
Nie zaszkodzi także stosować doustne preparaty zawierające związki wzmacniające siatkówkę (luteina, zeaksantyna, kwasy omega-3, minerały i witaminy), dostępne bez recepty.
Pozdrawiam