Jak pomóc dziecku, które nie umie nawiązywać kontaktów z dziećmi?

Witam. Córka lat 11 nigdy nie umiała nawiązywać kontaktów z dziećmi. Jeżeli nikt nie podszedł do niej i nie "zaprosił" jej do zabawy, to sama nigdy tego nie robiła. Pół roku temu wyjechaliśmy do Niemiec. Pojawiły się dodatkowe trudności - dzieci dopiero uczą się języka. Jakiś czas córka chętnie chodziła na sanki, lodowisko, mimo, że nie miała koleżanek. Teraz nie chce jej się nic. Siedzi w domu. Zawsze jej sie nudzi ,ale na moje propozycje mówi: nie chce mi się, głowa mnie boli. Jak jej pomóc?

Mgr Agnieszka Nowak

Szanowna Pani,
Pani córka wkracza w wiek, w którym relacje rówieśnicze odgrywają duże znaczenie. Być może to, że nie nawiązywała relacji koleżeńskich do tej pory nie stanowiło takiego problemu, ponieważ po prostu aż tak bardzo ich nie potrzebowała. Teraz jednak może się to zmieniać i przy braku umiejętności nawiązywania relacji może być bardzo uciążliwe.
Proponuję, żeby udała się Pani do psychologa dziecięcego, który mógłby bardziej wnikliwie poznać kłopoty Pani córki i zaproponować rozwiązanie jej obecnych trudności. Być może grupa socjoterapeutyczna byłaby dla niej odpowiednia? Proszę się jeszcze przyjrzeć, czy Pani córka ma trudności ze snem (zasypianiem, wstawaniem), apetytem (obniżony, podwyższony), czy z nauką- jeśli pojawiają się w tych obszarach trudności to zalecałabym jeszcze wizytę u lekarza psychiatry dziecięcego.
Serdecznie pozdrawiam,
Agnieszka Nowak

Witam, dziecko nieśmiałe może mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów, nowe środowisko może nasilić problemy w nawiązywaniu kontaktów. Proszę skorzystać z pomocy psychologa (mówiący po polsku, prowadzą praktykę na terenie Niemiec). Czy w szkole do której uczęszcza córka chodzą również inne dzieci polskojęzyczne? Przesyłam link do ciekawego artykułu: http://www.poradnia.bydgoszcz.pl/index.php/rozwoj-i-wychowanie/62-dziecko-niesmiale-wskazowki-dla-rodzicow
Pozdrawiam serdecznie