Jak pomóc dziecku z rodziny alkoholików?

Witam, jeszcze niedawno miałam problem z moją matką alkoholiczką, ponieważ dręczyły mnie myśli, że jestem beznadziejna. Jedyną nadzieję pokładałam w terapii, jednak gdy wyprowadziłam się z rodzinnego miasta i dom odwiedzam co tydzień w weekendy, a do matki nie odzywam się - moje problemy jakby znikły. Czy to kolejny etap wyparcia czy rzeczywiście może być mi lepiej, bez terapii? Czy pomimo to warto udać się na terapię?

Dzień dobry:)
Kiedy mamy częsty kontakt z uzależnionym rodzicem, jest nam zazwyczaj trudniej, niż wtedy, gdy spotykamy się z nim rzadko. W takiej sytuacji mamy więcej czasu i przestrzeni, żeby zajmować się swoimi sprawami i przeżywamy mniej trudnych emocji. Pisze Pani, że problemy "jakby" znikły. Może pani odczuwać chwilową ulgę, albo też może się tak stać, że wróci Pani do równowagi, poczuje się silniejsza i zacznie lepiej myśleć o sobie. Dobrze, że jest Pani uważna, na to co się z Panią dzieje i stara się dbać o siebie. Kiedy będzie Pani trudno, powrócą dręczące myśli lub inne kłopoty - wtedy warto iść na terapię. Jestem psychoterapeutką i wiem, że terapia często przynosi ulgę, rozwija, pomaga po prostu. Czasami otrzymujemy więcej, niż żeśmy się spodziewali, czasami otwierają się przed nami nowe możliwości. Jednak proszę pamiętać, że to Pani decyduje o tym, w którym kierunku chce iść i co w swoim życiu zmieniać. Pozdrawiam serdecznie.