Jak pomóc koleżance cierpiącej na mitomanię?

Mam problem z koleżanaką. Ogólnie kłamie by zaszpanować ale robi to na potęgę. Mama mojej drógiej przyjaciółki (psycholog) mówi że to Mitomania. Z jednej strony nie chce jej znać ale nie chce by innych też okłamywała jak skończymy szkolę. Czy to można leczyć? Czy można ją uświadomić o kłamstwach? Podobno ona tego nie odrużnia bo dla niej to rzeczywistość. Z koleżankami zdecydowałyśmy poczekać do końca szkoły. Pytanie też czy weźmie to do siebie?

Dzień Dobry Pani,

Czy to jest mitomania, trzeba by podjąć diagnozowanie.

Jeśli tak, to Pani Koleżanka przejęła taki nieświadomy sposób na oderwanie się od codzienności, być może pojawiających się trudności.
Konfabulowanie umożliwia bycie w centrum uwagi, pozwala na czucie się ważną.

Mitomania dotyka Osób, które miały trudne dzieciństwo i w ten sposób nieświadomie kompensują Sobie deficyty z dzieciństwa.
Jeśli Pani i Koleżanki dacie Koleżance komunikat, że opowiada wymyślone rzeczy, w sposób delikatny, nie oceniający, z szacunkiem i jeśli usłyszy o tym wielokrotnie, to może zwróci na to uwagę i zacznie się zastanawiać i może będzie chciała to zmienić.

W mitomanii wskazana jest psychoterapia i są dobre rokowania (powinna być na nią gotowość).

Z Pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej

Witam, z tego co czytam, widzę że sytuacja z koleżanką bardzo Panią poruszyła. Kłamstwa które koleżanka przekazuje mają na celu pokazanie jej i jej życia w jak najlepszym świetle i ukrycia w ten sposób problemów z którymi się styka. Jeżeli mama Pani przyjaciółki ma rację, to faktycznie osoba dotknięta mitomanią nie jest w stanie odróżnić prawdy od fałszu zawartego w opowiadanych historiach. Konfrontacja z prawdą nie zmieni zachowania i może spowodować to, że znajdzie nowe osoby, przed którymi będzie tworzyła nowe historie. Oczywiście, jeżeli te opowieści mają na celu krzywdę osób trzecich należy zareagować i spróbować wyjaśnić sytuację. Konfrontacja mitomana z rzeczywistością odnosi skutek, jeżeli następuje w trakcie terapii, ponieważ najważniejsze jest ujawnienie przyczyny takiego zachowania i zniekształcania rzeczywistości.