Jak poprawić wyniki po złamaniu kręgosłupa?

Mój 60-cio letni tata ma złamany 14 krąg kręgosłupa. Założono mu gorset i pozwolono wstawać do do toalety, jednak cały czas odczuwa silny ból podczas poruszania się, chodzenia a nawet leżenia w łóżku. Tata przyjmował dużo różnych leków, ponieważ jest cukrzykiem,ma nadciśnienie i jest po 4 zawałach. Kardiolodzy nie wyrazili zgody na operację ponieważ frakcja wynosi 30. Lekarze wypisują go do domu, ale proszą o ograniczenie ruchów do minimum. Jak można poprawić jego wyniki?

Pani ojciec powinien chodzić w gorsecie. Aktywność należy rozpocząć od ćwiczeń na leżąco (kończyny górne i dolne), następnie po wzmocnieniu - na siedząco a na końcu włączyć jazdę na rowerze stacjonarnym. Ważny jest czas ćwiczeń a nie intensywność. Większą aktywność można wprowadzić dopiero po stwierdzonym zroście kręgu. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który będzie koordynował ćwiczenia.
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki