Jak radzić sobie ze wstrętem do jedzenia w ciąży?

Witam! Mam 26 lat. Jestem w ciąży. Mam duży problem. Mianowicie potrzebuję pomocy, tylko nie wiem do kogo się o nią zwrócić. Mam problem z jedzeniem. Na sam widok robi mi się niedobrze. Denerwuje się strasznie, rwie mi żołądkiem, jest mi duszno, słabo i często z nerwów mam biegunkę. W nocy nie mogę spać bo cały czas czuję stres. Najgorsze to że ja nie umiem powiedzieć czym się stresuję i czym denerwuje. Jest to dla mnie wielki problem bo ogranicza mnie to w codziennym funkcjonowaniu. Proszę mi poradzić co to może być i jak sobie z tym radzić. Bardzo proszę o polecenie gdzie się mogę zgłosić i gdzie szukać pomocy. Sama nie wiem jak sobie z tym radzić.
KOBIETA, 26 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

brak apetytu, a nawet wstręt do jedzenia to jeden z dość częstych objawów w pierwszym trymestrze ciąży, co jest wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej. W Pani przypadku stres i lęk również może być związany z ciążą, co potęguje pozostałe objawy.

Objawy takie jak ciągły stres, niepokój, problemy ze snem i negatywne reakcje na jedzenie mogą wskazywać na potrzebę wsparcia psychologicznego. Terapeuta lub psycholog może pomóc w znalezieniu przyczyny lęku i wskaże dalsze postępowanie.

Ważne jest, aby mimo trudności z jedzeniem dbać o odpowiednie nawodnienie i próbować spożywać posiłki bogate w zdrowe składniki odżywcze.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-apetytu-w-14-tygodniu-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.