Jak rozumieć opis RTG klatki piersiowej?
Witam! Z zalecenie kardiologa wykonałem RTG klatki piersiowej, lecz nie rozumiem opisu jaki wystawił lekarz. Bardzo proszę o interpretację. Czy są powody do niepokoju? ,, Miąższ płucny bez zmian ogniskowych, z komponentą rozedmową. Sylwetka serca RTG w normie. Aorta piersiowa wydłużona i poszerzona w obrębie łuku. Kąty przeponowo- żebrowe wolne." Liczę na szybką odpowiedź. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Opis badania wskazuje na zmiany rozedmowe. Jest to zaburzenie struktury płuc, które powstaje w wyniku m. in. palenia tytoniu, czy oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Opis oraz samo prześwietlenie powinien ocenić Pana lekarz prowadzący, który wyda odpowiednie zalecenia. Pozdrawiam!