Jak rozumieć taki wynik kolonoskopii?

Wynik z pobranych wycinków w kolonoskopii: przewlekle zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Wyczytałem już że są dwa typy zapalenia mikroskopowego a ten opis wydaje się być bardzo ogólny. Jak to rozumieć?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opis "przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego" w wyniku kolonoskopii jest rzeczywiście dość ogólny. Oznacza to, że błona śluzowa jelita grubego wykazuje oznaki zapalenia, które ma przewlekły charakter, czyli trwa przez dłuższy czas.

Warto wspomnieć, że istnieją różne typy przewlekłego zapalenia jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które są dwoma głównymi formami nieswoistych zapaleń jelit (IBD). Oprócz tego istnieją też zapalenia mikroskopowe, takie jak limfocytowe zapalenie jelita grubego i kolagenowe zapalenie jelita grubego. Każda z przypadłości wymaga odpowiedniego postępowania, polegającego na zastosowaniu farmakoterapii i wdrożeniu specjalnej diety.

Ze względu na zbyt ogólny opis wyniku badania, zalecamy aby skonsultował się Pan z gastroenterologiem, który zinterpretuje badanie w kontekście ogólnego stanu zdrowia, historii medycznej oraz innych objawów.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jelita-grubego-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.