Jak rozumieć ten wynik badania hormonalnego u 23-latki?

Odebrałam dzisiaj wynik badania AMH 7,52 ng/ml. Norma dla wieku 20-24 lata to 1,220-11,70 ng/ml. Kobiety z PCOS 1,86-18,90 ng/ml. Według internetu wynik powyżej 3 ng/ml to już PCOS. Wizyta u lekarza dopiero za jakiś czas. Jak to interpretować? Mam 22 lata, IO i najprawdopodniej niedoczynność tarczycy.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że rozpoczęła Pani pewną diagnostykę pod kątem zaburzeń hormonalnych. Jednakże, aby postawić właściwą diagnozę należałoby rozszerzyć badania o między innymi: USG narządów rodnych i tarczycy, oznaczenie poziomu prolaktyny, testosteronu, kortyzolu, a także TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych.

Stężenie hormonu AMH dla kobiet starających się o dziecko nie powinno przekraczać 3 ng/ml. Jest on wytwarzany przez jajniki i może mieć znaczenie w diagnostyce zespołu policystycznych jajników. W Pani przypadku poziom ten mógł okazać się nieznacznie za wysoki.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację u lekarza ginekologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy-rozpoznanie

https://portal.abczdrowie.pl/amh

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.