Jak rozumieć ten wynik MR kręgosłupa?

Proszę o interpretację wyniku MR kręgosłupa. Mężczyzna 30 lat. Badanie MR kręgosłupa lędziwiowego wykazuje esowatą skoliozę lewowypukłą w części górnej i prawowypukłą w części dolnej oraz spłycenie lordozy lędźwiowej. Widoczne są umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach przednio i tylnobocznych trzonów lęźwiowych oraz dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w zakresie stawów międzykręgowych, zwłaszcza na poziomach L4/L5 i L5/S1. Na poziomie L5/S1 obecna jest duża, pośrodkowo lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy, lewy korzeń nerwowy oraz ze zmianami zwyrodnieniowymi powoduje zwężenie lewego otworu miedzykręgowego z uciskiem na lewy nerw rdzeniowy. Na poziomie L4/L5 obecny jest symetryczne uwypuklenie krążka międzykręgowego, typu disc bulge modelujący worek oponowy, korzenie nerwowe i dyskretnie powodujący zwężenie otworów miedzykręgowych obustronnie z niewielkim uciskiem na nerwy rdzeniowe. Krążek międzykręgowy na poziomie L5/S1 wykazuje nieznaczne obniżenie wysokości. Blaszki graniczne są pogłębione zwłaszcza na poziomie L5/S1 jako wyrazy zmian przeciążeniowych. Poza tym innych zmian w zakresie kręgosłupa, kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa nie wykazano. W zakresie stożka końcowego rdzenia patologicznych zmian nie wykazano. Wystepują u mnie bóle w okolicy tyłu pośladka, łydki i ścięgna Achillesa. Lekarz stwierdził przy silnym bólu zapalenie korzenia S1. Leczenie laserem i 2 blokady Depo-medrol. Ostry ból ustąpił ale promieniowanie do nogi sie utrzymuje (mniej nasilone). Neurolog zalecił konsultacje z Neurochirurgiem. W ciągu ostatnich 3 tygodni, skorzystałem z usług fizjoterapeuty, który przeprowadził terapię trigger point z elementami terapi manualnej oraz ustalił zestaw ćwiczeń. Po dwóch wizytach dolegliwości zdecydowanie się zmniejszyły, lecz delikatne jeszcze sie pojawiają. Z racji tego, ze Rezonans miałem wykonany rok temu, przed wizytą u neurochirurga zalecono wykonanie nowego badania MR. Wczoraj odebrałem opis, który brzmi tak: Badanie MR kęgosłupa lędziwowego wykazuje spłycenie lordozy lędźwiowej. Na poziomie L5/S1 widoczna jest olbrzymia, lewoboczna przepuklina, krążka międzykręgowego, która powoduje ucisk worka oponowego, lewy korzeń nerwowy i wypełnia lewy zachyłek boczny kanału kęgowego, odsuwa wiązadło tylne i schodzi w dół wzdłuż tylnej krawędzi trzonu kręgowego S1. Opisana przepuklina w znacznym stopniu powoduje zmniejszenie rezerwy płynowej kanału kręgowego w części przednio-lewobocznej.Krążek miedzykręgowy na poziomie L5/S1 wykazuje degeneracyjne obniżenie sygnału i niewielkie obniżenie wysokości. Na poziomie L5/S1 blaszki graniczne trzonów lędziwiowych są pogłębione, w ich sąsiedztwie stwierdza się strefy niejednorodnie podwyższonego sygnału w obrazach T2 i T1 zależnych wskazujące na zmiany degeneracyjne Modic II. Innych cech na struktury wewnątrzkanałowew lędziwiowej części kręgosłupa nie wykazano. Sygnał i wysokość trzonów kręgowych oraz pozostałych krążków międzykręgowych jest prawidłowy. Poza tym innych zmian w zakresie kręgosłupa, kanału kręgowego w odcinku lędzźwiowym kręgosłupa nie wykazano.W zakresie stożka końcowego rdzenia patologicznych zmian nie wykazano. Proszę o ocene tych dwoch opisów (obydwa opisywał ten sam specjalista radiodiagnostyki), czy mój stan sie pogorszył? czy wymagana jest operacja czy terapia u fizjoterapeuty powinna wystarczyć?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Wyniki te należy skonsultować z neurochirurgiem który oceni czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, czy wystarczy sama rehabilitacja.