Jak schudnąć 20 kg w rozsądnym czasie?

Witam! Mam 16 lat, 170 cm wzrostu i ważę 83 kg. Niestety wiem, że mam nadwagę i wreszcie poczułam motywację do tego, by się zmierzyć ze swoją wagą. Chciałabym schudnąć mniej więcej 20-25 kg. Moim pytaniem jest - jak tyle schudnąć i w jakim czasie...? Za odpowiedź z góry dziękuję.
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoja prawidłowa masa ciała powinna wynosić około 65 kg, czyli 18 kg mniej. Tak duża utrata wagi wymaga czasu. Masz 16 lat, jesteś więc w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które mogą spowodować niedobory w Twoim organizmie, który potrzebuje składników pokarmowych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Stosując prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia powinnaś osiągnąć szczupłą sylwetkę w około pół roku. Masa ciała w pierwszym okresie diety spada szybko, później może stanąć w miejscu. Nie powinnaś się tym przejmować, jest to naturalny proces. Pamiętaj, że optymalna utrata wagi to 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Zbyt szybka spadek masy ciała jest niebezpieczny, niezdrowy i nietrwały. Poza tym zwiększa się wówczas utrata beztłuszczowej masy ciała, czyli wody i tkanki mięśniowej, a tego chcemy uniknąć.

Po pierwsze - bądź aktywna fizycznie! Jest to podstawa nie tylko osiągnięcia szczupłej sylwetki, ale utrzymania zdrowia i kondycji. Sport wpływa pozytywnie na samopoczucie i motywuje do działania, co osobom odchudzającym się jest niezmiernie potrzebne! Ćwicz więc, kiedy tylko masz czas. Powinnaś poświęcać minimum 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Proponuję sporty ogólnorozwojowe, jak koszykówka, siatkówka, boks lub kick-boxing, pływanie czy aqua aerobik. Możesz również zapisać się na tańce lub fitness. Latem wsiądź na rower, załóż rolki, biegaj! W domu również jest wiele możliwości na wykonywanie skutecznych ćwiczeń. Przykłady znajdziesz na stronie Ćwiczenia.

Drugim, równie ważnym elementem zdrowego stylu życia jest prawidłowe żywienie. Powinnaś unikać niektórych błędów popełnianych często bezwiednie.

  1. Spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak abyś się nie przejadała. Jedz powoli, dzięki temu Twój organizm szybciej się nasyci, a Ty zjesz mniejszą porcję.
  2. Spożywaj jak najmniej słodyczy, słodkich bułek i ciast. Możesz je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem muesli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia).
  3. Unikaj produktów typu fast food, tłustych przekąsek, pełnotłustych produktów mlecznych i tłustego mięsa.
  4. Unikaj białego pieczywa. Zastąp je pieczywem razowym, pełnoziarnistym.
  5. Unikaj słodkich gazowanych napoji i nektarów.
  6. Pij jak najwięcej wody mineralnej niegazowanej i niesmakowej (około 2l dziennie).
  7. Do każdego posiłku spożywaj warzywa. Jedz przynajmniej 5 porcji warzyw dziennie.
  8. Przynajmniej 2 razy w tygodniu jedz ryby, również tłuste ryby morskie.
  9. Unikaj tłustego czerwonego mięsa, tłustych serów i pełnotłustych produktów mlecznych. Spożywaj za to chude sery, mleko 1,5%, naturalne kefiry, jogurty czy maślanki.
  10. Zwróć uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a Twój organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Prowadząc zdrowy tryb życia, osiągniesz prawidłową wagę, zdrowie i dobry humor!

Powodzenia i pozdrawiam!