Jak sobie pomóc z nerwicą w ciąży?

witam od 9lat bralam rozne leki na nerwice.chodzilam tez na terapie.kiedy dowiedzialam sie o ciazy odstawilam leki.jestem w 7mc.nerwica jest tak silna ze relanium2mg nic nie daje.bralam zoloft 50mg6tyg.nie zadzialal,lekarz kazal odstawic.i zostawil mnie bez pomocy.mam silne dusznosci co powoduje napady lęku.inne przyczyny dusznosci wykluczone.z dnia na dzien jest coraz gorzej,objawow coraz wiecej.czekam w kolejce na terapie,na prywatna mnie nie stac.co mam robic?napiecie nie daje mi odpoczac

Witam!
Najczęściej stosowane przy nerwicach leki nie wchodzą w grę, brak badań na kobietach ciężarnych, a badane na ciężarnych samicach zwierząt miały jednak działanie teratogenne. Na pewno szanujący się lekarz nie zapisze ich kobiecie w ciąży. Najrozsądniejszym wyjściem jest psychoterapia! Działania teratogennego nie ma Hydroksyzyna, można ją doraźnie włączyć. Może Pani sobie a domu zastosować Trening autogenny Schultza lub Jacobsena - Można to dostać w empiku lub sprzedaży wysyłkowej - jest to namiastka psychoterapii, jest do tego instrukcja - na pewno pomoże!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Dzień dobry.

W przypadku nerwicy zalecaną formą leczenia jest psychoterapia. Być może warto poszukać przychodni, w której będzie krótsza kolejka na terapię albo innego miejsca, w którym może Pani skorzystać z pomocy psychologa (np. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodku Pomocy Społecznej albo z pomocy świadczonej w jakiejś fundacji). Może też Pani rozważyć umówienie się prywatnie na kilka konsultacji do czasu uzyskania pomocy w ramach NFZ-u.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam Panią
W czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie
objawów lękowych między innymi z powodu
zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie.
Niebezpieczeństwo stanowi też fakt, że ciąża może
sprzyjać rozwojowi nerwicy lękowej.
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: natrętne negatywne myśli, poczucie
ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju,
napięcia, stresu, lęków, ataki paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także ma zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani nerwicy lękowej,
to po porodzie będzie Pani miała trudności
w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem,
a Pani lęki będą przenosić się na dziecko.
Niestety, teraz absolutnie nie jest wskazane
stosowanie środków farmakologicznych, które przecież
tylko tłumią objawy nerwicy
Rozładowanie napięcia można uzyskać poprzez aktywność
fizyczną oraz techniki relaksacyjne.
Jednak w Pani przypadku to za mało.
Dobre rady na portalu też raczej nie wystarczą.
Dla dobra Pani i dobra dziecka konieczne jest
niezwłoczne podjęcie psychoterapii.
Poniżej zamieszczam link do informatora, w którym znajdzie
Pani wszystkie przychodnie specjalistyczne (NFZ) w pobliżu
Pani miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam serdecznie

https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl