Jak zapanować nad własnym głosem i szybkością mówienia?

Podobno każdy człowiek słyszy inaczej swój glos niż słyszą go wszyscy ludzie. Ja swój glos slysze dużo dużo niższy niż jest słyszany przez ludzi. Kiedy slysze siebie na nagraniu to jest on wysoki i brzmi dużo gorzej niż sama go slysze, do tego mowi wolniej niż mi się wydaje. Jest to bardzo dziwne zjawisko. Jak można zapanować nad własnym glosem i szybkoscia mowienia? Chcialabym żeby glos brzmiał lepiej nie tylko w moim odbiorze ale dla innych ludzi z którymi rozmawiam.

Dzień dobry!

Nad głosem można pracować i są osoby (np. logopedzi, trenerzy wystąpień publicznych), którzy się tym zajmują, planują odpowiednie ćwiczenia itp. Nie mniej jednak w jakimś stopniu nasz głos "jest jaki jest" i nie jest możliwa zmiana całkowita, diametralna. Z pewnością nagrywanie swoich wypowiedzi, odsłuchiwanie ich, obserwowanie co chciałoby się zmienić, trenowanie tych drobnych zmian i ponowne nagrywanie i odtwarzanie - może być dobrym ćwiczeniem. Czasami jest jednak tak, że niektóre nasze wady uznajemy za znaczące, podczas gdy otoczenie (przeciętny odbiorca, znajomy) niemal w ogóle ich nie zauważają - nie są wobec nas tak krytyczni, jak my sami.

Pozdrawiam!

Witam. Najlepiej, gdyby zgłosiła się Pani na konsultację do logopedy medialnego bądź logopedy - specjalisty emisji głosu. Tam otrzyma Pani dokładne wskazówki, w jaki sposób pracować nad głosem i tempem mówienia. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Szanowna Pani wskazana jest emisja głosu. Może Pani także popracować sama nad prozodią mowy: tempem, wysokością, akcentem, dynamiką głosu. W razie potrzeby możemy popracować.