Jak zwalczyć mój lęk przed pracą?

Dobry wieczór. Mam 32 lata. Opowiem krótko skąd wzięły się moje problemy. W grudniu 2018 roku postanowiłem wrócić po 3 latach nieobecności w kraju (pracowałem w UK) wrócić do rodziny. Udało mi się nawet znaleźć pracę na miejscu i tak się złożyło że na drugi dzien po powrocie z lotniska miałem rozmowę o pracę w Olsztynie. Ja jeszcze do tej pory praktykuje czekam na egzaminy. To praca na kolei w kierowaniu ruchem na nastawni. Nastawnia mechaniczna trzeba ręcznie przekładać dźwignię od rozjazdów. Problem mój zaczął się właśnie podczas praktyk. Dostałem jakichś lęków, obawy przed praca. Kilka razy nie wyszło mi przekładanie z dzwigni i starsi pracownicy nagadali mi że jak to bedzie gdy będę pracował sam i w nocy to sobie nie poradzę. Tak mi to utkwilo w głowie ze caly czas te myśli gnębia i mam lęki. Odwiedziłem lekarzy wyniki mam dobre ekg tez. Okazalo sie, ze mam objawy psychosomatyczne. U mnie to bole w klatce, pod lewa pacha nerwobole i te natretne mysli. Umowilem sie z psychologiem na 16ego maja. Boje sie ze rzeczywiście cos stanie się z moim zdrowiem ze zwariuje, że te bóle to zawał może albo ze w każdej pracy będę miał takie strachy. Może nie będę musiał rezygnować z pracy i poczuje się lepiej i będę spokojny.

Być może rzeczywiście nie jest to rodzaj pracy, który Pan w głębi serca chce wykonywać?
Ale warto się temu przyjrzeć w psychoterapii. Życzę powodzenia (nerwicę da się wyleczyć!)
Pozdrawiam

Witam. Pisze Pan, że odwiedził lekarzy i wyniki badań ma Pan dobre, stwierdzono natomiast objawy psychosomatyczne. Czy był Pan już u lekarza psychiatry? Jeśli nie, to warto umówić się na taką wizytę, zarówno po to, aby właściwy specjalista postawił diagnozę, jak również po to, aby w razie potrzeby przepisał Panu leki. Mają one możliwość pomóc poprzez złagodzenie objawów, które utrudniają Panu w tej chwili funkcjonowanie w codziennym życiu oraz pracę., a jak rozumiem obawia się Pan, że w każdej innej pracy mogą być podobne. Same objawy są nieprzyjemne, budzą Pana lęk przed konsekwencjami dla zdrowia somatycznego, ale z wyników badań wynika, że nie są związane z chorobą somatyczną, lecz wskazują, że przyczyna tkwi w psychice. Aby leczenie było kompleksowe warto jednocześnie podjąć psychoterapię - jeśli u psychologa to takiego, który także jest psychoterapeutą, to dwa niezależne zawody o różnym zakresie kompetencji. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl