W jaki sposób przekonać 24-letnią siostrę do podjęcia psychoterapii?

Dzień dobry, w jaki sposób przekonać 24 letnią siostrę do podjęcia psychoterapii? Moje prośby od kilu lat nie przynoszą rezultatu, siostra ma wszystkie książkowe objawy borderline, przez jej zachowanie cierpi cała rodzina oraz ona sama. Parę razy próbowałam zerwać kontakt z siostrą, ponieważ jej zachowanie odbija się na moim zdrowiu, jednak za każdym razem bałam się, że siostra sobie coś zrobi i ponownie nawiązywałam kontakt.

Witam. Niezależnie od samego problemu, siostra musiałaby dojść do wniosku, że on istnieje i chcieć psychoterapii - z tego, co Pani napisała nie chce. Sama psychoterapia zakłada dobrowolność, w przeciwnym razie będzie nieskuteczna. Niestety, nie ma Pani wpływu na decyzje siostry. Odpowiedzialność za siebie, za własne życie i zdrowie, każdy dorosły człowiek ponosi sam. Może warto aby Pani zadbała o siebie i pomyślała o własnej psychoterapii, gdyż z Pani zapytania wynika, że ponosi Pani spore koszty zdrowotne i boi się, że jeśli postawi siostrze granice chroniąc siebie, to ona sobie coś zrobi. Proszę też wziąć pod uwagę, że samo nic się nie zmieni, a o ile na zachowanie i decyzje siostry nie ma Pani wpływu, o tyle na siebie już tak. Zdrowe stawianie granic i ich ochrona oraz oddanie siostrze odpowiedzialności za siebie może się okazać dobrą opcją, kto wie czy nie jedyną. Jeśli w tej chwili jest to trudne może warto rozwinąć w sobie taką umiejętność. Pozdrawiam i życzę Pani zdrowia i dobrych decyzji. Małgorzata Mróz - tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl